Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

IROP_CZ_RO_B_C-RGB.png

Poštovní holubi - beseda 7A + 7B

  • Mgr. Kateřina Krulišová

Vloženo: 7. únor v 11:47

Platnost do: 31. srpen v 23:59

Závodní (poštovní) holubi

Holubi se obecně dělí do 4 kategorií- žijící v přírodě (holub hřivnáč), okrasné, užitkové a závodní. Závodní holubi se vyvinuli z poštovních holubů.

Poštovních holubů se dříve využívalo k přenosu informací, největší rozvoj nastal během 1. světové války, kde se poštovních holubů využívalo k rychlému přenosu informací na frontách.

Závodní holubi se vyvinuli z poštovních holubů, kolébkou závodních holubů je Holandsko a Belgie. I v České republice se závodní holubaření rozvíjí. Česká republika je rozdělena na 32 oblastí.  V rámci oblastí mezi s sebou holubáři závodí.

 Závody holubi létají od května do července. Holubi se odvezou cca 300 km - 1100 km od svého bydliště, hromadně se vypustí a vracejí se domů do svého holubníku. Průměrná rychlost v závodu je 90 km/h, místy letí i 120 km/h.

Jak je možné, že se holubi vrátí zpět do holubníku a neztratí se po cestě? Orientují se podle Slunce, magnetického pólu Země nebo je táhne domů instinkt? To je otázka, na kterou neznají odpověď ani odborníci.

V roce 2019 byl vydražen holub, který vyhrál několik evropských soutěží, za 1 250 000 eur čínským chovatelem.

                                                                              Text vytvořila 7B.

Galerie

Evropské strukturální a investiční fondy, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání

Investice do rozvoje vzdělávání

Vzdělávací program pro učitele – výchovné poradce (CZ.1.07/1.3.48/02.0013)