Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

IROP_CZ_RO_B_C-RGB.png

Projekt Vybudování multimediální učebny (reg. č. CZ.06.4.59/0.0/0.0/16_075/0012237) je spolufinancován Evropskou unií. Cílem projektu je vybudování multimediální učebny. V rámci projektu bude pořízeno IT vybavení a nábytek a síťová infrastruktura.

IROP_CZ_RO_B_C-RGB.png

Na vánoční přání i do lednového slohu

Vloženo: 29. listopadu 2015

Přečtěte si ...

Převzato z http://www.skolazvesela.cz

Proč dnes píšeme slovo Vánoce s velkým V a na starých pohlednicích je všude s malým? Kdy je nový rok a kdy Nový rok? Máme Ježíška nebo ježíška? Slavíme Silvestra nebo silvestra? A jak je to s tím štědrým  Štědrým dnem?

Několikrát jsem se během své praxe setkala s tím, že mi něčí babička vzkázala, že Vánoce se přece píší s malým v a přát lidem nový rok s malým n je vyloženě neslušnost. Že jsme ve škole napsali přání špatně. :-)

Částečně mají babičky pravdu. Do roku 1993 se totiž Vánoce psaly opravdu s malým počátečním písmenkem. Až nová pravidla nám  právě v tomto roce zavedla psaní velkých počátečních písmen nejen u slova Vánoce, ale také  u Velikonoc.  Proto můžeme dodnes vídat staré pohlednice, na kterých je slovo: vánoce  a díky tomu i víme, že dotyčné babičky dávaly ve škole  pozor.

Nový rok  s velkým N je ale vždy pouze ten jeden jediný den v roce – tedy 1. ledna. A my přece nepřejeme někomu štěstí jen na jeden den v roce, ale na celý nový rok  – tedy na všechny dny následujícího roku. Tady už babičky pravdu nemají, jedná se však o velmi zažitou chybu.

 

Shrneme si to:

Vánoce  –  dnes píšeme skutečně s velkým V

vánoce –  se psaly před rokem 1993  a můžeme je tedy dodnes vídat ve starším textu.

Nový rok – je pouze 1. ledna, název svátečního dne

nový rok – je celý rok, který nastane (1. 1. – 31. 12. )

 

 

Správně tedy je:    Veselé Vánoce a šťastný nový rok :-) 

 

 

Kolem Vánoc se nám to však hemží  i dalšími  češtinářskými špeky.

Jak je to se  S/silvestrem?  A proč se Štědrý den píše s velkým Š, když přídavná jména se přece píší s malým písmenem na začátku? A máme Ježíška nebo ježíška?

 

 

Silvestr  x silvestr

oba tvary jsou správné. :-)

Silvestr s velkým S je  mužské jméno, které, jako všechny ostatní, píšeme s velkým písmenem na začátku.

silvestrem označujeme oslavu  posledního dne roku.

Můj vnuk se jmenuje Silvestr.     x     Na horách jsme oslavili i silvestr. 

 

silvestr

 

 

Štědrý den

je  stejně jako Štědrý večer  vždy s velkým Š na začátku. Je to pojmenování svátečního dne, protože štědrý den pro nás může být kterýkoli den v roce, ale Štědrý den máme všichni  společně 24. prosince.

Těším se na Štědrý den.  Na Štědrý večer u nás bude babička.

Špeček navíc:  Přijedete na štědrovečerní večeři?   Pokud vytvoříme z tohoto názvu přídavné jméno, píšeme jej už s malým písmenem na začátku. (Stejně jako u slova „vánoční“.)

štědrý večer

 

Ježíšek  x  ježíšek

Ježíšek s velkým J  znamená oslovení malého Ježíše, nebo označení Štědrého dne nebo Štědrého večera.

Slovo ježíšek nám však označuje  vánoční nadílku, dárek.

V betlému leží Ježíšek.   x    Co jsi dostal k ježíšku?

Sejdeme se na Ježíška. (označuje zde Štědrý večer.)    x   Přeji bohatého ježíška.

 

ježíšek

 

Přejeme vám  krásné a pohodové Vánoce, Štědrý den i Štědrý večer, veselého silvetra a vašim dětem nádherného ježíška a také bezchybný lednový sloh na téma:

Co jsem dělal/a o vánočních prázdninách. 

Evropské strukturální a investiční fondy, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání

Investice do rozvoje vzdělávání

Vzdělávací program pro učitele – výchovné poradce (CZ.1.07/1.3.48/02.0013)