Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!
Poznávali jsme historii lékárenství ve Zbraslavicích
Vloženo: 28. února v 12:57

Dnes jsme se opět vrátili v čase zpět a to na konec 19. století, kdy byla ve Zbraslavicích otevřena lékárna. A jaké by to bylo učení o lékárně, když bychom ji nenavštívili? Spojili jsme hodiny českého jazyka a prvouky a po týdnu jsme vyrazili ven.
Místně zakotvené učení se jako specifický přístup ke vzdělávání vyvinulo na sklonku 90. let 20. století na pomezí environmentální výchovy, ochrany životního prostředí a komunitního rozvoje. Pro učení využívá místních témat a souvislostí. Učení se přesouvá mimo třídu, učebnou se stává obec a její okolí. Učení staví na osobním vztahu ke svému místu a rozvíjí jej. Učení je mezioborové, mezipředmětové – hranice mezi předměty se rozplývají, jsou prostupné. Učení je pro žáka osobně relevantní – vidí souvislost s vlastním životem. Dalším důležitým aspektem místně zakotveného učení je SPOLUPRÁCE – učení probíhá formou skupinové práce, zadání je zaměřeno na spolupráci v týmu, silami jednoho člověka vyřešit nejde.
Lékárnu založil v r. 1888 PhMr. František Mašín. Jak to kdysi v této lékárně vypadalo, jak se vyráběly léky, mastičky a tinktury, co vše ke své práci lékárník potřeboval nebo kolik lékárníků se ve Zbraslavicích vystřídalo, děti zjišťovaly v expozici Historické lékárny. Vše jsme si pečlivě prohlédli a pak se třída rozdělila do čtyřech týmů. Úkolem bylo najít informace v textech a správně je doplnit do pracovního listu.
Děti byly z prohlídky nadšené a vyptávaly se na mnoho podrobností. Velmi je zaujaly staré váhy a především lékárenské závaží. Po jarních prázdninách se proto budeme v matematice věnovat vážení různých látek, abychom si vyzkoušeli, jak pečlivý musel pan lékárník být. Na závěr jsme se všichni podepsali do knihy návštěv.