Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!
Z DĚJIN DRÁHY POSÁZAVSKÉ
Vloženo: 5. září 2013
V srpnu 1845 přinesli venkovští návštěvníci Prahy do našeho kraje zprávu o velké slavnosti, která se konala při zahájení provozu na nové železniční
dráze z Olomouce do Prahy. Dne 20.srpna téhož roku vjel český inženýr Jan Perner (z Bratřic u Čáslavi) poprvé na hlavní pražské nádraží s ověnčenou
lokomotivou "Čechy". Již tehdy mysleli na to, jak spojit Kutnou Horu ostatním světem výstavbou nových železnic. Lidé dřív o těchto výstavbách mluvili jako o neštěstí této krajiny, že zaniknou úrodná pole, znečistí se ovzduší a ptáci budou na zem padat mrtví,... 50 let trvalo než se překonal odpor vesnického obyvatelstva.
Teprve v letech 1902-1904 se začalo s prvními pracemi. Po určení železniční trasy ČERČANY - SVĚTLÁ a ZRUČ - KUTNÁ HORA byly zřízeny komise, které prováděly výkop pozemků. Mnozí majitelé pozemků činili při vyměřování potíže i překážky, napadali měřiče, vytrhávali kolíky a ničili výsledky měřičských prací. Zemědělci se bouřili jak mohli, nechtěli, aby trať protínala jejich louky a pole.
Se stavbou posázavské dráhy se začalo 5.dubna 1902. Na výstavbě se podílelo spousta lidí-zběhlí studenti, nedostudovaní právníci,.. Musel být urovnán terén, provedený výkop a násyp, rozetřela se vrstva štěrku, pomocí kolíků se vytyčila osa trati. Z Kutné Hory do Zruče to bylo 36 km. První zkušební lokomotiva projížděla podél Sázavy 23.září 1903 a na "kutnohorské lokálce" vyjela poprvé dne 16.srpna 1905.
*ZAJÍMAVOSTI*: Jízda vlakem tehdy do Prahy trvala bezmála celý den a do Kutné Hory 3 hodiny.